"Liga lu' Lică". CS Cornu - CS Ceptura 0-2. Nervi, mulţi nervi...

Prestaţia generală a arbitrului Robert Stanciu, precum şi mai multe decizii drastice, toate în defavoarea formaţiei din Cornu, au încins la maximum spiritele în tribunele stadionului "Rafinăriei" şi pe marginea terenului de joc. Nervi, foarte mulţi nervi, alimentaţi şi de prezenţa discretă în tribună a lui "Titi" Negoiţă, omul manevrelor în "JAF"-ul lui "Don Lică", a cărui prezenţa nu este întâmplătoare nicăieri...
Primul moment tensionat a avut loc în minutul 23, după eliminarea portarului Datcu şi acordarea loviturii de pedeapsă din care cepturenii au decshis scorul, moment în care Mărgărint Ciobotaru "Mara" a coborât din tribună şi a intrat pe teren pentru a-i cere socoteală arbitrului.
Apoi, la pauză, mai mulţi oficiali ai echipei CS Cornu l-au apostrofat din nou pe arbitrul Stanciu
Apoi, la finalul jocului, lucrurile au fost foarte aproape să degenereze, arbitrul Robert Stanciu fiind nevoit în două-trei rânduri să exerseze plecările în sprint pentru a nu fi lovit!
Vreazu să fiu bineînţeles: nu încurajez sub nici o formă astfel de proteste sau violenţe... Am scris în numeroase rânduri şi chiar unii s-au supărat pe mine, pentru că i-am criticat atunci când s-au comportat astfel. Să-ţi faci singur dreptate, categoric, nu este o soluţie! Mai mult, probabil că formaţia din Cornu va fi aspru amendată, poate chiar terenul suspendat (interesant atunci unde va juca, pentru că acum meciul nu s-a jucat la Cornu!). Dar dincolo de toate acestea, trebuie să avem în vedere cauzele şi nu efectele: un arbitraj deplorabil, dezamăgitor pentru pretenţiile unui arbitru de Liga a 3-a, suspiciunile cornenilor fiind alimentate de prezenţa "păpuşarului-şef adjunct" din "JAF"-ul lui "Don Lică", "Titi" Negoiţă. Şi aproape că îţi vine să-i dai mai multe dreptate lui "Mara" şi celorlalţi protestatari...

0 Response to ""Liga lu' Lică". CS Cornu - CS Ceptura 0-2. Nervi, mulţi nervi..."