LIVE-text, Atletic Bradu - Fortuna Poiana Câmpina 1-2, final

Bradu (Argeş), temperatura 18 grade, cer parţial noros
Atletic Bradu - Fortuna Poiana Câmpina 1-2, final
Atletic Bradu: Muşat - Velianu, Ştefănescu, M. Diţă, Pâslaru - Rădescu, Şerban, Murineanu, Jenaru - Cârstea, Păvăluţă. Rezerve: Nedelcu - Păun, Soare, C. Tănase, A. Tănase, Ruţă. Antrenor: Aurel Neaga.
Fortuna Poiana Câmpina: Zegheru - Cristescu, M. Marin, Şandru, Damian - Minciună, Barbu - V. Munteanu, Buhuşi, Chipirliu - Camara. Rezerve: Manyur - Aniţoiu, I. Stan, Antohi, Jugaru, Năstase, Crosman. Antrenor: Florin Stăncioiu.
Arbitri: Iulian Dima (Bucureşti) - George Fridl (Comăneşti), Cristian Vorovenci (Bacău)
Observatori: Ioan Tudorică (Rm. Vâlcea) - pentru arbitraj, Ioan Mandoca (Braşov) - pentru joc
În sezonul regulat, cele două echipe s-au întâlnit pe sinteticul de la Bradu în chiar prima etapă, gazdele impunându-se atunci cu 2-1, reuşita formaţiei poienare fiind semnată de Vali Munteanu. De altfel, din primul "11" de atunci al Fortunei, în afara lui Vali Munteanu, în lot se mai regăsesc doar patru jucători - M. Marin, B. Şandru, Minciună şi Antohi. Fortuna a pregătit cât se poate de bine partida din această seară, după cantonamentul de la Casa Tineretului din Câmpina, echipa aflându-se de ieri la Piteşti. Florin Stăncioiu are întreg lotul la dispoziţie, astfel că poate miza pe cei mai în formă jucători.
Partida va începe în câteva minute, la meci aflându-se şi staff-ul şi întreg lotul formaţiei Chindia Târgovişte, a sosit şi galeria Fortunei, dar, totuşi, puţini spectatori, maximum 300, având în vedere interesul partidei, dar şi condiţiile meteorologice ideale pentru fotbal.
Minutul 1: a început partida
Minutul 6: început echilibrat de joc, ambele echipe tatonându-se
Minutul 9: Jenaru şutează de la 16m, în diagonală, puţin alături de poarta Fortunei
Minutul 12: Murineanu şutează frumos de 22m, reflex de senzaţie al lui Zegheru, care respinge în corner
Minutul 13: Camara (Fortuna), cartonaş galben
Minutul 17: acţiune individuală Buhuşi, pătrundere şi şut de la 17 metri puţin alături de bara din stânga portarului Muşat
Minutul 26: lovitură liberă de pe partea stângă pentru Fortuna, a executat periculos Minciună, dar Muşat a ieşit şi a boxat mingea
Minutul 32: Buhuşi şutează de la 14m lateral stânga, respinge portarul gazdelor
Minutul 35: şut centrare al lui Rădescu de pe partea stângă, prin faţa porţii, dar trei jucători ai gazdelor ratează intervenţia
Minutul 42: o lovitură liberă a lui Minciună îl găseşte pe B. Şandru în poziţie ideală, dar acesta ratează  intervenţia
Minutul 45: finalul primei reprize, una echilibrată, cu puţine ocazii la cele două porţi, ambele echipe fiind extrem de prudente
Minutul 46: a început repriza a doua, cu o primă schimbare la Fortuna: Năstase l-a înlocuit pe Camara
Minutul 50: şut puternic B. Şandru, din interiorul suprafeţei de pedeapsă adversă, portarul respinge cu piciorul, iar reluarea lui Buhuşi este blocată de un fundaş
Minutul 51: schimbare la Atletic: Jenaru este înlocuit cu Ruţă
Minutul 54: schimbare la Fortuna: Buhuşi este înlocuit de Antohi
Minutul 57: 1-0, Cârstea. V. Munteanu a pierdut o minge la jumătatea terenului, cursă a lui Păvăluţă, centrare şi Cârstea reia din 6 metri
Minutul 60: fază litigioasă în suprafaţa de pedeapsă a gazdelor, acolo unde un fundaş atinge mingea cu mâna, dar este greu de spus dacă se impunea lovitură de pedeapsă
Minutul 66: Chipirliu (Fortuna), cartonaş galben
Minutul 67: schimbare la Fortuna: Cristescu este înlocuit de Crosman
Minutul 70: ocazie mare pentru argeşeni, Murineanu, singur cu Zegheru de la 14 metri şutează peste poartă
Minutul 71: Năstase şutează de la 17m puţin alături
Minutul 74: Ştefănescu (Atletic), cartonaş galben
Minutul 75: Chipirliu şutează de la 22m, din lovitură liberă, peste poartă
Minutul 76: Fortuna presează din ce în ce mai puternic, Barbu şutează de la 25m, portarul gazdelor respinge cu dificultate în corner
Minutul 78: schimbare la Atletic: Păvăluţă este înlocuit cu A. Tănase
Minutul 79: A. Tănase (Atletic), cartonaş galben
Minutul 80: Barbu şutează din poziţie bună, de la 22m, poziţie centrală, dar execuţia sa este defectuoasă, mingea ducându-se mult peste poartă
Minutul 82: 1-1, Barbu a şutat frumos, de la 16m, la colţul lung, egalând şi anunţând un final incandescent
Minutul 85: ocazie mare pentru Fortuna: centrare Vali Munteanu, reluare a lui Năstase, din 4 metri, cu capul, peste poartă
Minutul 88: Muşat (Atletic), cartonaş galben
Minutul 90: schimbare la Atletic: Cârstea este înlocuit cu C. Tănase
Minutul 90: arbitrul Iulian Dima anunţă 5 minute suplimentare, în hiuduielile spectatorilor
Minutul 90+4: 1-2, Chipirliu cu un şut frumos din întoarcere, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă adverse, în dreapta portarului
Minutul 90+5: schimbare la Fortuna: Chipirliu este înlocuit de I. Stan
Minutul 90+6: finalul partidei, o victorie importantă pentru Fortuna, care se menţine astfel în lupta pentru promovare; jucătorii sărbătoresc victoria în faţa galeriei venită de la Poiana Câmpina

0 Response to "LIVE-text, Atletic Bradu - Fortuna Poiana Câmpina 1-2, final"