Accidentare horror în minutul 37 al partidei FC Băneşti - AFC Brebu. Andi Ştefan a scăpat singur cu portarul Spânu, acesta a plonjat la picioarele lui rămânând cu mingea în braţe, iar A. Ştefan nu l-a ferit - cum fac de obicei atacanţii - ci a intrat direct în portar. Urmarea: o accidentare horror - dublă fractură de tibie şi peroneu!
Primul care a realizat gravitatea accidentării a fost Bica, disperat acesta chemând imediat ajutoare. Zgomotul oaselor rupte s-a auzit până pe marginea terenului...
Gânju şi Bica îşi pun tricourile în cap, în vreme ce asistenta medicală prezentă la joc pare total depăşită de situaţie
Antrenorul oaspeţilor, Vali Negoiţă, a fost primul care a ajuns lângă asistenta medicală pentru a da o mână de ajutor
Cu apă şi faşe, asistenta nu ştie ce să-i mai facă atacantului... Între timp, s-a apelat 112, chemându-se o ambulanţă, pentru că maşina trecută în raportul de arbitraj ca maşină de intervenţie era un autoturism obişnuit şi nu îl putea transporta în condiţii bune pe jucătorul respectiv la spital.
Incredibil! În lipsa unor atele, oamenii rup o ţambră dintr-un gard şi improvizează două atele cu care încearcă imobilizarea piciorului atacantului băneştean
În tot acest timp, arbitrul a dispărut din peisaj, iar în jurul jucătorului accidentat se aflau pe teren zeci de oameni, unii în cunoştinţă de cauză, cei mai mulţi, nu, dar fiecare dându-şi cu părerea. Şi aici arbitrul a fost depăşit de situaţie!
Apoi, jocul nu s-a reluat alte inute bune, pentru că asistenta medicală stătea lângă targă, în aşteptarea ambulanţei. În cele din urmă, a venit ambulanţa, A. Ştefan a fost preluat de medici, care au confirma dubla fractură, i-au acordat îngrijirile necesare şi l-au transportat la Spitalul Judeţean Prahova
În minutul 81, acelaşi portar Spânu îşi accidentează destul de grav şi un coechipier. Filote şi Gorgan s-au duelat pentru minge, portarul Spânu a ieşit în întâmpinarea atacantului, acesta s-a ferit şi portarul oaspeţilor plonjează peste coechipierul său, prinzându-i piciorul stâng sub el.
Urletele jucătorului au readus în mintea tuturor accidentarea din prima repriză.
De această dată nu a mai fost vorba de o fractură, ci de o accidentare la genunchi
Gorgan a părăsit terenul de joc ajutat de câţiva oameni, dar pe propriile-i picioare

0 Response to ""Liga lu' Lică". FC Băneşti - AFC Brebu 4-0. Andi Ştefan - dublă fractură de tibie şi peroneu!"